Zlatodůl Roudný u Vlašimi ,2. doplněné vydání

Autor : Václav Zemek

Vydání: 2. rozšířené vydání, 2019

 

Kniha Zlatodůl Roudný u Vlašimi byla poprvé vydána v roce 2001, ale zájemci o problematiku dolování zlata publikaci rychle rozebrali. Proto využijte možnosti zakoupení si druhého doplněného vydání, které přináší nejen nové poznatky, ale také plnobarevné vydání. O tom, že kniha Zlatodůl Roudný má své nezastupitelné místo, pojednává také úvod knihy Ing. Pavla Pešouta niže.

V poklidné venkovské krajině pod Blaníkem by dnes jen málokdo tušil někdejší existenci rozsáhlého těžebně průmyslového komplexu evropského významu. Ložisko zlatodolu Roudný leží v Blanické brázdě, na jejíž vznik je vázána celá řada dalších nalezišť rud. Fenomén Blanické brázdy je jedním z nejzásadnějších geologických jevů v Geoparku Kraj Blanických rytířů, který na návrh Českého svazu ochránců přírody Vlašim (ČSOP) uznal v roce 2014 svým rozhodnutím ministr životního prostředí.

Posláním geoparků není jen přispívat k ochraně cenných přírodních a kulturních lokalit, ale také jejich zpřístupňování a interpretace veřejnosti. Protože zlatodůl Roudný je jednou z geologicky a přírodovědně nejvýznamnějších lokalit a zároveň technických památek Podblanicka, věnuje jejímu poznání, dokumentaci a interpretaci ČSOP i Muzeum Podblanicka velkou pozornost.

V současné době ČSOP realizuje rozsáhlý projekt obnovy otevřených písčin na bývalém kalojemu „Danica“, které představují významný biotop řady ohrožených druhů hmyzu, rostlin a hub. Jsou proto součástí zvláště chráněného území, stejně jako štola „Mořic“ je chráněna jako významné zimoviště netopýrů.

Bývalým areálem zlatodolu provede návštěvníka naučná stezka, blíže se o těžbě dozví také v expozicích Domu přírody Blaníku v Kondraci a v muzeu ve vlašimském zámku. Posledním počinem je vydání této knihy z pera největšího místního znalce a nadšence dalšího zpřístupňování zlatodolu pro veřejnost Václava Zemka.

Jménem vydavatelů Vám přeji příjemné čtení a věřím, že kniha Vám bude při objevování památek po dolování zlata na vrchu Roudném dobrým průvodcem.

 

Pavel Pešout

předseda ČSOP Vlašim

Potřebujete radu?

Napište nám

737 221 145 (Po - Pá: 8 - 17hod)

eshop@csop.cz
Nebo nám napište přes formulář

Napište nám

*
*