Atlas klimatické změny

Pro kultivovanou veřejnou debatu o klimatické změně jsou nezbytná dobrá a především srozumitelně vysvětlená data. Proto v tomto atlasu nabízíme jednoduché grafy a mapy, které si vaše oko zapamatuje. A vždy je doplňujeme komentářem, abyste si po přečtení byli jisti, co která barevná křivka, bod nebo pole znamenají.

 

Grafy a mapy jsou založeny na seriózních vědeckých datech a zpracováváme je tak, aby to nebylo čtení pro odborníky, ale pro každého, kdo se chce stát poučeným laikem.

 

V prvním díle se věnujeme nárůstu globální teploty, vysvětlujeme, jak je propojená s koncentrací oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů a jak zvyšování teploty ovlivňuje celoplanetární systémy.

 

V křivkách uvidíte například střídání dob ledových a meziledových, strmý nárůst koncentrace oxidu uhličitého v současnosti, dýchání planety i její zvyšující se teplotu. V mapách spatříte, jak se změny projevují v různých částech světa a které ekosystémy hrozí dospět k bodům zlomu či ke kolapsu. Porozumíte tomu, jak skleníkové plyny ovlivňují teplotu a spolu s ní řadu dalších ekosystémově provázaných jevů. Zjistíte také, které emisní scénáře dávají naději, že by ke kolapsům celoplanetárních systémů dojít nemuselo. Letmo se seznámíte také s bilancí emisí a teploty v České republice.

 

Atlas vznikl ve spolupráci s iniciativou Fakta o klimatu, na webu faktaoklimatu.cz najdete další grafy, informace i odkazy na zdroje informací.

 

Tuto publikaci si můžete prohlédnout a zakoupit také na pracovištích Lipky.

 

 

Autor Ondřej Přibylaa jím založená skupina Fakta o klimatu převzali 27. října Cenu za komunikaci globální změny klimatu 2020, kterou uděluje OSN v ČR a Učená společnost ČR. Při té příležitosti se uskutečnila panelová diskuse na téma Klimatická změna v době koronavirové, kterou můžete shlédnout zde.

Potřebujete radu?

Napište nám

737 221 145 (Po - Pá: 8 - 17hod)

eshop@csop.cz
Nebo nám napište přes formulář

Napište nám

*
*

Naposledy navštívené produkty