Obraz Stanislava Příhody "Blaník" , olej 20x30 cm

Dětství prožil v Senožatech na Vysočině v rodině rolníka a venkovského písmáka Stanislava Příhody (1912-1952), zde také dostal základy pro svoji budoucí výtvarnou, hudební a literární činnost. Po vystudování Pedagogického gymnázia v Jihlavě (později Pedagogické fakulty UK Praha) začal pracovat na školách Podblanicka (Pravětice 1955-56, Načeradec 1958-59, Zdislavice 1959-70, od roku 1970 ve Vlašimi). Šestnáct let pracoval i jako ředitel školy. Svoji pedagogickou činnost ukončil po 46 letech v roce 2003 na Gymnáziu Vlašim. Různorodá míra talentů (výtvarno, hudba, sport, literární činnost) byla velice výhodná pro jeho učitelskou práci. Celý život vedl různé dětské soubory, orchestry, sportovní družstva (hlavně volejbal). Pro děti psal různé kulturní pořady, divadelní hry, písničky, pořádal různé kulturní a sportovní akce.

Sám se od dětství se věnoval výtvarné tvorbě, v Jihlavě pod vlivem profesorů Miroslava Angera, Bohumila Vondráčka a Jiřího Urbance. Později se vzdělával pod vedením ak. mal. Jiřího Mádla, Jaroslava Šámala a teoretika Dr. Jaroslava Hlaváčka. Je převážně krajinář rodné Vysočiny i současného Podblanicka v technice olejomalby, poslední roky se věnuje i olejovým monotypům. Absolvoval 140 výstav (z toho 70 samostatných). Ve Vlašimi stál u zrodu pobočky Klubu přátel výtvarného umění (1974-92), inicioval vznik vlašimské Podblanické galerie ČSOP a založil Klub přátel Podblanické galerie. Jeho jméno je uvedeno ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2003 (Chagal-Ostrava 2003) nebo v publikaci Kdo je kdo? Spolupracuje s nadací Charty 77 - Konto Bariéry a od roku 1990 je členem Sdružení výtvarníků České republiky.

Dne 29. března 2013 Stanislav Příhoda získal ocenění Blanický rytíř za „celoživotní dílo, iniciování vzniku Podblanické galerie a mnohaleté působení v oblasti výtvarného umění. Byl učitelem a vedle pedagogické praxe veškerý svůj volný čas věnoval výtvarné tvorbě, hudbě a sportu. Stál u zrodu Klubu přátel výtvarného umění ve Vlašimi a v roce 2006 inicioval vznik Podblanické galerie Českého svazu ochránců přírody.“ Cena Blanický rytíř se uděluje lidem, kteří se „významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka“.[1]

STANISLAV PŘÍHODA (1936) nechť je prezentován jako typický český kantor políbený múzami výtvarnou, hudební, sportovní a literární. Celý život věnoval svůj volný čas těmto oblastem ušlechtilých činností zaměřených zejména na mladou generaci. Vše mohl realizovat jistě díky genům získaných po rodičích, své pracovité a snílkovsky romantické povaze, ale i pochopení manželky Aleny, která ho po celý život v těchto aktivitách obětavě podporovala.

Potřebujete radu?

Napište nám

737 221 145 (Po - Pá: 8 - 17hod)

eshop@csop.cz
Nebo nám napište přes formulář

Napište nám

*
*

Naposledy navštívené produkty