Silueta dravce UV 9 ks

Jasně modré pro ptáky, téměř průhledné pro lidské oko.

  • UV samolepky - 9 ks různě velikých siluet.
  • Rozměry každé samolepky - od cca 6 do 20 cm.
  • Tyto samolepky jsou decentní, neomezují propustnost světla do místnosti a umožňují pohled oknem ven. Přesto zajišťují velmi dobrou ochranu ptáků před nárazem do polepené skleněné plochy.
  • Doporučuje Česká ornitologická společnost.
Samolepky využívají schopnost ptáků pozorovat (na rozdíl od nás lidí) ultrafialové (UV) světlo. Odrážejí UV světlo, takže ptáci je vidí jako jasně viditelné svítivé objekty. Pro lidi však zůstávají téměř průhledné. To umožňuje jejich využití všude tam, kde by běžná samolepka rušila.

Doporučená instalace je na venkovní stranu prosklené plochy, kdy je zajištěn maximální ochranný efekt pro ptactvo. Pro maximální bezpečí ptáků se doporučuje ideální rozmístění jednotlivých samolepek cca 10 cm od sebe. Samozřejmě i využití s většími rozestupy je lepší, než nulová ochrana skleněných ploch, ale efektivita ochrany se snižuje v závislosti na rozestupech mezi samolepkami.

Schopnost samolepky odrážet UV světlo začne po čase postupně klesat v závislosti na umístění (době osvitu sluncem apod.). Proto se doporučuje jejich obměna cca po 1 - 2 letech. Funkčnost UV efektu je možné kdykoliv zkontrolovat UV lampou.

Ochrana ptáků před nárazy do skel je velmi potřebná. Odhaduje se, že jich jen v Evropě každý rok takto zahyne až 100 milionů! Více informací na www.ochranaptaku.cz

Specifikace:

  • UV samolepky - 9 ks různě velikých siluet
  • rozměry každé samolepky - od cca 6 do 20 cm
  • Výsledky zatím nejobsáhlejšího testování účinnosti UV efektu jako ochrany ptáků před nárazu do skla, které uskutečnil Daniel Klem Jr v USA, byly publikovány v odborném magazínu The Wilson Journal of Ornithology.
  • Při testování byla použita metoda velkých klecí s jednou prosklenou stranou, ale i terénní metoda simulující běžné podmínky. Samolepky s UV efektem se ukázaly jako velmi účinná ochrana. Při jejich rovnoměrném nalepení, s mezerami cca 10 cm mezi samolepkami, byla ochrana velmi vysoká. Lepší výsledky vykazovaly pouze nalepené proužky po celé ploše okna. I při nalepení pouze jedné UV samolepky doprostřed okna, o rozměrech 1,2m x 0,9 m, se při testech prosklené ploše vyhnulo cca 20 % ptáků.

Více o ochraně ptáků před nárazy do sklemněných ploch se dozvíte v naší poradně.

Potřebujete radu?

Napište nám

737 221 145 (Po - Pá: 8 - 17hod)

eshop@csop.cz
Nebo nám napište přes formulář

Napište nám

*
*

Naposledy navštívené produkty